Stopień niepełnosprawności to sposób określenia, jak głęboko jest naruszona Twoja sprawność fizyczna lub psychiczna w wyniku choroby, zaburzenia, czy urazu i jak wpływa to na codzienne życie oraz możliwość wykonywania przez Ciebie pracy. W Polsce wyodrębniono trzy stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny. Każdy z nich wskazuje na różny poziom ograniczeń i inną potrzebę wsparcia. Dzięki takiej klasyfikacji można określić, jakie formy pomocy będą dla Ciebie najbardziej odpowiednie.
Każdy stopień niepełnosprawności wskazuje na szczególne cechy, dotykające konkretną osobę:
- Stopień lekki: oznacza niewielkie trudności w codziennym funkcjonowaniu i pracy. Gdy przyznano Ci ten stopień, zazwyczaj możesz normalnie wykonywać obowiązki zawodowe, choć Twoja sprawność jest obniżona, co czasem wymaga kompensacji lub zastosowania ułatwień.
- Stopień umiarkowany: oznacza większe ograniczenia, które mogą wymagać pracy w specjalnych warunkach. W życiu codziennym możesz czasami potrzebować pomocy innych osób.
- Stopień znaczny: wskazuje na najgłębszy poziom ograniczeń, które są konsekwencją niepełnosprawności. Zazwyczaj jesteś wtedy całkowicie niezdolny do pracy, a w codziennych czynnościach wymagasz stałej opieki lub długotrwałej pomocy, lub wsparcia.
Dzięki klasyfikacji wskazującej na stopień niepełnosprawności danej osoby zarówno otoczenie społeczne, pracodawcy, czy konkretne służby mogą zorientować się w poziomie utrudnień i możliwościach jej funkcjonowania. To zaś przekłada się na wiedzę o potrzebach i dostosowanie dostępu do różnorodnych uprawnień, świadczeń i ulg.
Źródła
- https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/rehabilitacja-zawodowa-i-spoleczna-oraz-zatrudnianie-osob-16798906/art-4
Sprawdź inne porady