Będąc pracodawcą, musisz mierzyć się z wieloma trudnymi problemami związanymi z prowadzeniem firmy. Co gorsze, aby prowadzić ją efektywnie i zgodnie z prawem warto byś znał nieznane, skomplikowane i niewiele mówiące Ci zwroty. Jednym z nich jest efekt zachęty. Skąd masz wiedzieć, jak obliczyć efekt zachęty do PFRON i czy jest Ci to w ogóle potrzebne.

Poniżej znajdziesz informacje kiedy i jak obliczać efekt zachęty. Inne informacje uzyskasz w kolejnych naszych poradnikach.

Jak obliczyć efekt zachęty do PFRON w 2 krokach?

Efekt zachęty, to jeden z warunków, który musisz spełnić gdy ubiegasz się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Możesz go obliczyć:

  1. metodą ilościową
    Stosując metodę ilościową, jesteś zobowiązany dokonać kilku istotnych obliczeń.
  2. lub metodą jakościową
    Stosując metodę jakościową, nie potrzebujesz stosować skomplikowanych obliczeń.

Pamiętaj, że obliczenia efektu zachęty dokonujesz tylko jednorazowo w odniesieniu do zatrudnienia danego pracownika z niepełnosprawnością.

Jak obliczyć efekt zachęty PFRON metodą ilościową?

Spełnisz efekt zachęty, jeżeli wykażesz na potrzeby PFRON, że zatrudnienie pracownika z orzeczeniem spowodowało ogólny wzrost zatrudnienia w Twojej firmie. Wzrost tego zatrudnienia musi być netto, czyli nie możesz ujmować zmian w umowach. Obowiązują Cię tylko nowe zatrudnienia.

Wykonaj kolejne kroki:

  1. Wylicz, jakie było przeciętne zatrudnienie ogółem w Twojej firmie w trakcie 12 miesięcy, które poprzedzały zatrudnienie osoby niepełnosprawnej.
  2. Wylicz kolejny wskaźnik dotyczący zatrudnienia ogółem w firmie, w miesiącu kiedy zatrudniłeś pracownika z orzeczeniem.
  3. Dokonaj porównania ogólnego zatrudnienia w Twojej firmie na miesiąc gdy zatrudniłeś osobę niepełnosprawną, z przeciętnym ogólnym zatrudnieniem w trakcie 12 miesięcy poprzedzających zatrudnienie tego pracownika.

Zastosuj następujący wzór:

Efekt zachęty = [liczba pracowników w miesiącu zatrudnienia niepełnosprawnego] – [średnia liczba pracowników z 12 miesięcy poprzedzających zatrudnienie niepełnosprawnego]

Jeśli wyliczenie wykaże liczbę dodatnią, będzie to oznaczało, że spełniasz efekt zachęty.

Przykład
– Twoja firma między marcem 2024 r. a lutym 2025 r. zatrudniała 62 pracowników na pełnych etatach.
– W marcu 2025 r. zatrudniłeś nowego pracownika, który dostarczył Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Zwiększyłeś tym samym stan zatrudnienia do 63 osób.

Wylicz efekt zachęty metodą ilościową następująco:

Efekt zachęty = 63 – 62 = 1

Wynik 1 oznacza warunek wzrostu zatrudnienia netto pracowników w firmie. Dzięki temu możesz ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń.

Jak obliczyć efekt zachęty metodą jakościową?

W tym przypadku nie stosujesz żadnych wzorów do obliczeń. Wystarczy, że zatrudnisz 1 nowego pracownika z niepełnosprawnością na miejsce po 1 pracowniku zwolnionym z określonych ustawą przyczyn. W obliczeniach stosuj metodę 1:1.

Przykład
W Twojej firmie powstał wakat, ponieważ odszedł dotychczasowy pracownik z następującego powodu: porozumienia stron, wypowiedzenia, upływu czasu umowy, przejścia pracownika na rentę, lub z powodu zakończenia zadania określonego umową. Kiedy na to miejsce zatrudnisz nowego pracownika z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, wykażesz efekt zachęty, mimo braku wzrostu zatrudnienia w Twojej firmie.

Źródła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *