Będąc pracodawcą, musisz mierzyć się z wieloma trudnymi problemami związanymi z prowadzeniem firmy. Co gorsze, aby prowadzić ją efektywnie i zgodnie z prawem warto byś znał nieznane, skomplikowane i niewiele mówiące Ci zwroty. Jednym z nich jest efekt zachęty. Skąd masz wiedzieć, jak obliczyć efekt zachęty do PFRON i czy jest Ci to w ogóle potrzebne.
Poniżej znajdziesz informacje kiedy i jak obliczać efekt zachęty. Inne informacje uzyskasz w kolejnych naszych poradnikach.
Jak obliczyć efekt zachęty do PFRON w 2 krokach?
Efekt zachęty, to jeden z warunków, który musisz spełnić gdy ubiegasz się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Możesz go obliczyć:
- metodą ilościową
Stosując metodę ilościową, jesteś zobowiązany dokonać kilku istotnych obliczeń. - lub metodą jakościową
Stosując metodę jakościową, nie potrzebujesz stosować skomplikowanych obliczeń.
Pamiętaj, że obliczenia efektu zachęty dokonujesz tylko jednorazowo w odniesieniu do zatrudnienia danego pracownika z niepełnosprawnością.
Jak obliczyć efekt zachęty PFRON metodą ilościową?
Spełnisz efekt zachęty, jeżeli wykażesz na potrzeby PFRON, że zatrudnienie pracownika z orzeczeniem spowodowało ogólny wzrost zatrudnienia w Twojej firmie. Wzrost tego zatrudnienia musi być netto, czyli nie możesz ujmować zmian w umowach. Obowiązują Cię tylko nowe zatrudnienia.
Wykonaj kolejne kroki:
- Wylicz, jakie było przeciętne zatrudnienie ogółem w Twojej firmie w trakcie 12 miesięcy, które poprzedzały zatrudnienie osoby niepełnosprawnej.
- Wylicz kolejny wskaźnik dotyczący zatrudnienia ogółem w firmie, w miesiącu kiedy zatrudniłeś pracownika z orzeczeniem.
- Dokonaj porównania ogólnego zatrudnienia w Twojej firmie na miesiąc gdy zatrudniłeś osobę niepełnosprawną, z przeciętnym ogólnym zatrudnieniem w trakcie 12 miesięcy poprzedzających zatrudnienie tego pracownika.
Zastosuj następujący wzór:
Efekt zachęty = [liczba pracowników w miesiącu zatrudnienia niepełnosprawnego] – [średnia liczba pracowników z 12 miesięcy poprzedzających zatrudnienie niepełnosprawnego]
Jeśli wyliczenie wykaże liczbę dodatnią, będzie to oznaczało, że spełniasz efekt zachęty.
Przykład
– Twoja firma między marcem 2024 r. a lutym 2025 r. zatrudniała 62 pracowników na pełnych etatach.
– W marcu 2025 r. zatrudniłeś nowego pracownika, który dostarczył Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Zwiększyłeś tym samym stan zatrudnienia do 63 osób.Wylicz efekt zachęty metodą ilościową następująco:
Efekt zachęty = 63 – 62 = 1
Wynik 1 oznacza warunek wzrostu zatrudnienia netto pracowników w firmie. Dzięki temu możesz ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń.
Jak obliczyć efekt zachęty metodą jakościową?
W tym przypadku nie stosujesz żadnych wzorów do obliczeń. Wystarczy, że zatrudnisz 1 nowego pracownika z niepełnosprawnością na miejsce po 1 pracowniku zwolnionym z określonych ustawą przyczyn. W obliczeniach stosuj metodę 1:1.
Przykład
W Twojej firmie powstał wakat, ponieważ odszedł dotychczasowy pracownik z następującego powodu: porozumienia stron, wypowiedzenia, upływu czasu umowy, przejścia pracownika na rentę, lub z powodu zakończenia zadania określonego umową. Kiedy na to miejsce zatrudnisz nowego pracownika z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, wykażesz efekt zachęty, mimo braku wzrostu zatrudnienia w Twojej firmie.
Źródła
- https://www.pfron.org.pl/komunikaty-z-regionu/szczegoly-komunikatu/news/efekt-zachety-najwazniejsze-zagadnienia/
- https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/warunki-ubiegania-sie-o-dofinansowanie-do-wynagrodzen-pracownikow-niepelnosprawnych/
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971230776/U/D19970776Lj.pdf
Sprawdź inne porady